31.03. Pityokteines spinidens (Reitter, 1895) OSTROZOBI JELKAR

RAZŠIRJENOST

E: AU BH BU CR CZ FR GE GR HU IT LS NT PL RO SK SL* SP ST SZ YU

A: SC TR

Slika 145:  ostrozobi jelkar  Pityokteines spinidens, dorzalno, lateralno (Foto: Maja Jurc)

STAREJŠI KATALOGI IN KLJUČI – NAVEDBE IMENA

Grüne 1979: Pityokteines spinidens Reitter, 1895; Freude, Harde, Lohse 1981: Pityokteines spinidens Reitter; Titovšek 1988: Pityokteines spinidens (Reitter); Pfeffer & Knížek 1993: Pityokteines spinidens (Reitter, 1894); Pfeffer 1995: P. spinidens (Reitter, 1894).

Slika 146:  ostrozobi jelkar  Pityokteines spinidens, karta razširjenosti glede na zbrane zgodovinske in recentne podatke

EKOLOGIJA IN PRISOTNOST V SLOVENIJI

Vrsta je razširjena v srednji in jugovzhodni Evropi v arealu jelk, na Korziki, Kavkazu, zahodni Ukrajini in Mali Aziji. Pri nas je ostrozobi jelkar najpogostejši podlubnik na jelki, najdišča so, z izjemo Prekmurja in Bele krajine, po vsej Sloveniji (slika 146). Glavne gostiteljske rastline so Abies alba, A. cephalonica in A. nordmanniana, redkeje Picea abies, P. orientalis, Larix decidua in Pinus sylvestris. Pri nas je bila vrsta najdena izključno na A. alba. Številne najdbe v pasteh, nameščenih v čiste sestoje Pinus sylvestris (Brdo pri Kranju), so posledica učinkovitega privabljanja feromonov. Letno razvije dve generaciji, roji aprila in avgusta. Rovni sistem je zvezdast, običajno s štirimi materinskimi rovi, ki so pogosto vzdolžno orientirani. Naseljuje tankolubne in debelolubne drevesne dele, predvsem zgornji, tanjši del debla in debelejše veje. Dolžina adultov je 1,9‒2,8 mm. Pokrovki na koncu strmo padata k zadnjemu sternitu. Samčki imajo na obeh obronkih koničnika po tri večje in dva manjša zobčka. Vsi večji zobčki so skoraj vodoravni, dva manjša zobčka pa sta med drugim in tretjim večjim zobčkom. Samice imajo na obronku namesto zobčkov le majhne izrastke, iz čela pa jim izraščajo goste rumene dlačice (slika 145). Spolno zreli hrošči prezimujejo v deblih zdravih jelk, zato je vrsta hkrati sekundarna in primarna. Pogosto se naselijo na spodnjem, debelejšem delu debla skupaj s krivozobim jelkarjem (P. curvidens). Zaradi splošne razširjenosti ima ostrozobi jelkar pri nas med vsemi podlubniki velik ekonomski pomen. Feromoni: Ipsenol, Ipsdienol v  (Harring, Candace s sod. 1975; Harring, Candace 1978).

GALERIJA SLIK

Scroll to Top