32.04. Scolytus mali (Bechstein, 1805) SADNI BELJAVAR
RAZŠIRJENOST
E: AU BE BH BU BY CR CT CZ DE EN FI FR GB GE GR HU IR IT LA LT LU MA MC NL NR NT PL RO SK SL SP ST SV SZ UK YU »Caucasus«
N: AG EG MO
A: ES FE IN JIL LIA TR WS
NAR
Slika 155: sadni beljavar Scolytus mali, dorzalno, lateralno (Foto: Maja Jurc)
STAREJŠI KATALOGI IN KLJUČI – NAVEDBE IMENA
Grüne 1979: Scolytus mali (Bechstein, 1805); Freude, Harde, Lohse 1981: Scolytus mali Bechstein; Titovšek 1988: Scolytus mali Bechstein; Pfeffer & Knížek 1993: S. mali (Bechstein, 1805); Pfeffer 1995: S. mali (Bechstein, 1805).
Slika 156: sadni beljavar Scolytus mali, karta razširjenosti glede na zbrane zgodovinske in recentne podatke
EKOLOGIJA IN PRISOTNOST V SLOVENIJI
Vrsta je prisotna v Evropi, na Kavkazu, Uralu, v severni Afriki, Aziji in na nearktičnem območju. Vrsta je pri nas zabeležena v osrednjem delu države, vendar ni pogosta (slika 156). Gostitelji so sadna drevesa iz družine Rosaceae (Cotoneaster multiflorus, Malus spp., Pirus spp., Sorbus aria, S. aucuparia, S. intermedia), tudi njihovi divji sorodniki v gozdovih ter vrste iz rodov Ulmus in Corylus. V Sloveniji so kot gostitelji zabeležena samo sadna drevesa, Malus domestica, Pyrus communis in Prunus domestica. Je monogamna vrsta, letno razvije dve generaciji, prvič roji maja in junija, drugič avgusta in septembra. Rovni sistem je enokrak vzdolžni, materinski rov je dolg 3‒10 cm, s 30‒60 larvalnimi rovi, ki so usmerjeni prečno. Dolžina adulta je 3,0‒4,5 mm. Zadek se od 2. sternita poševno strmo dviga k pokrovkam (slika 155). Je sekundarna vrsta, ki naseli fiziološko oslabljena debla in veje. Prenaša spore gliv Ophiostoma ulmi in O. novo-ulmi, ki na brestu povzročata nevarno holandsko brestovo bolezen.