30.04. Pityogenes chalcographus (Linnaeus, 1760) ŠESTEROZOBI ZVEZDAR

RAZŠIRJENOST

E: AU BE BH BU BY CR CT CZ DE EN FI FR GB GE GR HU IC IR IT LA LS LT MC MD NR NT PL SK SL SP ST SV SZ YU

A: ES FE HEI JA JIL LIA MG NC NMO SC SCH SHA TR WS XIN

NTR

Slika 137:  šesterozobi zvezdar  Pityogenes chalcographus (samček 2x – dorzalo, lateralno, samička 2x – dorzalno, lateralno) (Foto: Maja Jurc)

STAREJŠI KATALOGI IN KLJUČI – NAVEDBE IMENA

Grüne 1979: Pityogenes chalcographus Linnaeus, 1761; Freude, Harde, Lohse 1981: P. chalcographus Linné; Titovšek 1988: P. chalcographus Linné; Pfeffer & Knížek 1993: P. chalcographus (Linnaeus, 1761); Pfeffer 1995: P. chalcographus (Linné, 1761).

Slika 138:  šesterozobi zvezdar  Pityogenes chalcographus, karta razširjenosti glede na zbrane zgodovinske in recentne podatke

EKOLOGIJA IN PRISOTNOST V SLOVENIJI

Vrsta je prisotna v arealu navadne smreke v srednji Evropi. Pojavlja se tudi v severni Evropi, Bosni, Bolgariji, Kavkazu, Sibiriji, Koreji, Japonskem, Afriki in na neotropskem območju. Pri nas je vrsta zelo pogosta, množično se pojavlja v vsej Sloveniji (slika 138). Gostitelji: Picea abies, P. glehnii, P. jezoensis, P. obovata, P. omorica, P. orientalis, Pinus cembra, P. densiflora, P. koraiensis, P. mugo, P. parviflora, P. peuce, P. pumila, P. rotundata, P. sibirica, P. strobus in P. sylvestris, redkeje Pseudotsuga menziesii, Pinus spp., Larix decidua, L. sibirica, L. gmelinii, Abies alba in A. sibirica. V Sloveniji je bila vrsta pogosto najdena na Picea abies, Pinus sylvestris in P. strobus, redkeje na Abies alba, Picea sitkaensis, Pinus mugo, Larix decidua in Pseudotsuga menziesii. Poleg tega je bila v drevesnicah vrsta najdena tudi na Picea omorika, P. pungens, Pinus heldreichii, P. wallichiana in Chamaecyparis lawsoniana. Je poligamna vrsta, ki letno razvije dve generaciji, prvič roji aprila, drugič julija in avgusta. Gradi tipične zvezdaste rovne sisteme s 3‒6 materinskimi rovi. Praviloma leži kotilnica v celoti v skorji, tako da se odtis na beljavi ne vidi in se zdi, da se materinski hodniki ne stikajo. Dolžina adultov je 1,8‒2,5 mm (slika 137). Koničnik sega do polovice pokrovk, na njem ima samček na obeh obronkih tri krepke, med seboj približno enako oddaljene zobčke. Samička ima na mestih zobčkov le majhne grbice, na čelu pa ima polkrožno vdolbinico, po kateri se loči od samice borovega zvezdarja (P. trepanatus). Šesterozobi zvezdar je poleg osmerozobega lubadarja (I. typographus) ekonomsko najpomembnejši podlubnik na navadni smreki, pogosto se pojavljata skupaj v gradacijah. Šesterozobi zvezdar naseljuje tankolubne dele dreves, vrhače, veje in debla mlajših dreves. Feromoni: Chalcogran (1-Hexanol) (Francke s sod. 1977; Gerken 1977).

GALERIJA SLIK

Scroll to Top