24.02. Dryocoetes autographus (Ratzeburg, 1837) SMREKOV KOSMATINEC
RAZŠIRJENOST
E: AU BE BH BU BY CR CT CZ DE EN FI FR GB GE GR HU IR IT LA LS LT MD NL NR NT PL RO SK SL SP ST SV SZ UK YU
N: AG MR
A: ES FE GAN HAI HEI JA LIA MG NC SC SHA SHX TAI WS »Mandžurija«
NAR
NTR
Slika 99: smrekov kosmatinec Dryocoetes autographus, dorzalno, lateralno (Foto: Maja Jurc)
STAREJŠI KATALOGI IN KLJUČI – NAVEDBE IMENA
Siegel, 1866: Bostrychus autographus Rtzb.; Grüne 1979: Dryocoetes autographus Ratzeburg, 1837; Freude, Harde, Lohse 1981: Dryocoetes autographus Ratzeburg; Titovšek 1988: Dryocoetes autographus (Ratzeburg); Pfeffer & Knížek 1993: D. autographus (Ratzeburg, 1837); Pfeffer 1995: D. autographus (Ratzeburg, 1837).

Slika 100: smrekov kosmatinec Dryocoetes autographus, karta razširjenosti glede na zbrane zgodovinske in recentne podatke
EKOLOGIJA IN PRISOTNOST V SLOVENIJI
Vrsta je prisotna v Evropi, na Kavkazu, v severni Afriki, Aziji (Sibirija), na nearktičnem in neotropskem območju. Siegel (1866) navaja, da vrsta »na Kranjskem ni redka, v smrekah«. Danes je vrsta pogosta in razširjena po vsej Sloveniji (slika 100). Gostitelji so Picea abies, P. glehnii, P. jezoensis, P. obovata, P. omorica, P. orientalis, Pinus cembra, P. koraiensis, P. sibirica, P. strobus, P. sylvestris, Abies alba, A. sibirica, Larix decidua, L. gmelinii in L. sibirica. V Sloveniji je zelo pogosta na P. abies, zlasti na panjih. Redkejše pa so najdbe na Pinus sylvestris in L. decidua. Monogamna vrsta razvije letno dve generaciji, roji maja in julija. Rovni sistem je nepravilne oblike, materinski rov je pogosto vijugast ali razvejan. Larvalni rovi so orientirani v vseh smereh, bubilnica je nekoliko pogreznjena v beljavo. Adult je rdeče-rjave barve, prekrit s sivimi dlačicami, dolžine 3,0‒4,0 mm (slika 99). Kot izrazito sekundarno-terciarna vrsta nima ekonomskega pomena.