01.01. Platypus cylindrus (Fabricius, 1792) HRASTOV STRŽENAR

RAZŠIRJENOST

E: AU BE BU BY CR CZ DE FR GB GE GR HU IT LA MC NL NR PL PT RO SK SL SP ST »Caucasus« SV SZ UK YU

N: AG EG LB MO TU

A: IN TR

Slika 191:  hrastov strženar  Platypus cylindrus (samček 2x – dorzalo, lateralno, samička 2x – dorzalno, lateralno) (Foto: Maja Jurc)

STAREJŠI KATALOGI IN KLJUČI – NAVEDBE IMENA

Siegel 1866: Platybus cylindricus Fab.; Freude, Harde, Lohse 1981: Platypus cylindrus Fabricius; Pfeffer 1995: Platypus cylindrus (Fabricius, 1792).

Slika 192:  hrastov strženar  Platypus cylindrus, karta razširjenosti glede na zbrane zgodovinske in recentne podatke

EKOLOGIJA IN PRISOTNOST V SLOVENIJI

Vrsta je razširjena v Evropi, severni Afriki (Alžirija, Egipt, Libija, Maroko, Tunizija) in Aziji (Iran, Turčija). Najdišča so zabeležena skoraj v vseh slovenskih pokrajinah (slika 192). Gostitelji so: Quercus robur, Q. petraea, Q. cerris in Quercus spp., redkeje Fagus sylvatica, Fagus spp., Pyrus communis, Sorbus aucuparia, Alnus glutinosa, Fraxinus excelsior, Castanea sativa, Prunus avium, Tilia spp., Ulmus spp. in Juglans spp.. V Sloveniji je bila vrsta najdena na Quercus petraea, Q. robur, enkrat tudi na Q. cerris. Hrastov strženar ima enoletno generacijo. Gradi viličaste rovne sisteme, ki so zgrajeni iz radialnega vhodnega rova (dolžine do 18 cm), ki se razveja v bočne hodnike, ki so dolgi tudi do 30 cm, njihov premer pa znaša 1,8‒2,2 mm. Celoten rovni sistem je v eni ravnini. Samice vnašajo v rove specifične vrste ektosimbiontskih gliv, ki živijo v simbiozi z ličinkami. Ličinke se hranijo z razkrojenim lesom. Dolžina adulta je 5,0‒5,5 mm. Telo je podolgovato, cilindrično, rdeče-rjave barve. Glava je širša od vratnega ščita, oči so poudarjene, okrogle. Spolni dimorfizem je izrazit, samčkom na koncu polkrožnega koničnika iz medprostorov na levem in desnem obronku izrašča po en večji, plavutast zobček. Pri samičkah zobčka manjkata (slika 191). Ličinka dolžine 6,0‒7,0 mm se ločijo od ličink podlubnikov po poudarjenem segmentu pronotuma. Vrsta je izrazito terciarna, imagi se zavrtavajo v posekano drevje. Z gradnjo rovnih sistemov zmanjšujejo tehnično vrednost lesa.

GALERIJA SLIK

Scroll to Top